Zaburzenia odżywiania – jak sobie pomóc?

Zdrowe posiłki przy zaburzeniu odżywiania

Artykuł partnera.

W dzisiejszych czasach zaburzenia odżywiania dotykają coraz większej liczby osób, nie tylko kobiet. Kult pięknego, zdrowego, szczupłego ciała narzucany jest przez wszechobecne media. Stąd też obsesja na punkcie idealnej sylwetki bardzo często kończy się zaburzeniami odżywiania. Specjaliści już teraz nazywają je współczesnymi chorobami cywilizacyjnymi, które co roku zbierają potężne żniwo. Zaburzenia odżywiania na dłuższą metę mogą prowadzić do fizycznego i psychicznego wyniszczenia organizmu, dlatego też warto wiedzieć, jak sobie pomóc w ich przypadku.

Profesjonalna pomoc to podstawa

Każda osoba, która podejrzewa u siebie występowanie zaburzeń odżywiania, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielne poradzenie sobie z tą sytuacją bywa bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Zaburzenia odżywiania to choroby, które mocno ingerują w sposób myślenia pacjenta i zaburzają jego postrzeganie samego siebie. Osoba chora traci obiektywizm i nie potrafi samodzielnie wrócić do normalnego funkcjonowania. Zdiagnozowaniem problemów zajmuje się z reguły lekarz psychiatra, jednak w procesie powrotu do zdrowia choremu przyda się także pomoc dietetyka i psychologa.

Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa

Osoby chore na zaburzenia odżywiania bez wątpienia samodzielnie nie są w stanie poradzić sobie ze skomponowaniem zdrowego i pożywnego jadłospisu. Dlatego też z pomocą może im przyjść Wrocław catering dietetyczny, który zajmie się tym za nich. Osoba, która próbuje powrócić do zdrowia, z pewnością doceni zdrowe, gotowe posiłki, które codziennie będą trafiać bezpośrednio pod jej drzwi.

Oczywiście, catering dietetyczny niekoniecznie przyda się osobie, która dopiero rozpoczyna walkę z chorobą i jej sposób myślenia jest jeszcze zbyt ograniczony, by zaufać jedzeniu dostarczanemu z zewnątrz. Niemniej jednak w późniejszym procesie leczenia, Wrocław catering dietetyczny może okazać się wręcz nieoceniony. Jest to dobry sposób, by osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania przekonała się, że można jeść smacznie, obficie, a jednocześnie dbać o swój organizm.

Sporządzenie bilansu korzyści i strat

Specjaliści zgodnie twierdzą, że osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania sama przed sobą musi się przyznać, że ma z tym problem. Leczenie, które zostanie podjęte na skutek przymusu z zewnątrz, zazwyczaj jest nieskuteczne, a problem w krótkim czasie powraca z natężona siłą.

Osoba chorująca na zaburzenia odżywiania może pokusić się o wyobrażenie sobie, jak wyglądałoby jej życie, gdyby nie choroba. To dobry moment, by wykonać bilans strat i korzyści związanych z chorobą.

Zapisanie na papierze wszystkich swoich uczuć, lęków, a także obaw, pozwoli uświadomić sobie skalę problemu i zapoznać się z własnymi emocjami. Jest to bardzo trudny proces, który wymaga wiele wysiłku i czasu. Jednak uświadomienie sobie, że zaburzenia odżywiania nie są niczym dobrym, to kluczowa rzecz, jeśli chodzi o sukces procesu leczenia.

Podsumowując, wychodzenie z zaburzeń odżywiania to skomplikowany proces. Warto próbować regularnie, stopniowo zmieniać swoje życie, stosując metodę małych kroczków.