Kwasy tłuszczowe omega-3 – dlaczego warto je suplementować?

Suplementacja kwasów omega 3 i jedzenie produktów które mają w sobie ten kwas

Artykuł sponsorowany.

Często można usłyszeć o dobroczynnym wpływie kwasów tłuszczowych na organizm. Jednak, dla organizmu tak samo groźny może być ich niedobór, jak i nadmiar, dlatego warto zadbać o to, by w diecie znalazła się odpowiednia ilość tego składnika. Co to są kwasy tłuszczowe? Jak wpływają na organizm i ile powinno ich być w codziennej diecie?

Co to są kwasy tłuszczowe?

Kwasy tłuszczowe omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nich wyróżniamy:

  • DHA – kwas dokozaheksaenowy – znajduje się w tłustych rybach morskich,
  • EPA – kwas eikozapentaenowy – jego źródłem są przede wszystkim morskie ryby,
  • ALA – kwas α-linolenowy – jego źródłem są oleje: lniany, rzepakowy, sojowy.

Kwasy tłuszczowe omega-3 – jakie mają właściwości?

Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują wiele cennych dla zdrowia właściwości. Warto zadbać o to, by znalazły się w codziennej diecie. Jakie są najważniejsze właściwości kwasów omega-3?

  • Utrzymują prawidłową pracę mózgu
  • Utrzymują prawidłowe widzenie – są jednym z głównych składników siatkówki oka
  • Utrzymuja prawidłową pracę serca

Źródła kwasów omega-3

Jakie produkty są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3?  Źródłem kwasów DHA i EPA są, przede wszystkim, ryby: świeży łosoś, makrela (wędzona lub świeża), pstrąg, mintaj, tilapia, sardynki w oleju, karp hodowlany. Z kolei kwasy tłuszczowe ALA można znaleźć w olejach: lnianym, rzepakowym i sojowym, a także orzechach włoskich, siemieniu lnianym i nasionach chia. Jeśli obecność wspomnianych produktów w diecie jest niewystarczająca  warto sięgnąć po suplementację. Suplementy z kwasami tłuszczowymi można znaleźć tutaj: https://mamadha.pl/.

Kwasy tłuszczowe – ile powinno być ich w diecie?

Zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3 będzie się różnić, w zależności od wieku i stanu fizjologicznego. My skupimy się na zapotrzebowaniu dla osób dorosłych i kobiet w ciąży. Zapotrzebowanie na kwasy EPA i DHA u dorosłych wynosi 250 mg, a na kwasy ALA stanowi 0,5% całkowitej energii z diety. U kobiet w ciąży, wartości dla kwasów ALA będą takie same, natomiast o 100 g zwiększy się zapotrzebowanie na kwasy EPA i DHA.

Opracowano na podstawie:

https://zdrowyjezyk.blogspot.com/2019/04/czy-warto-suplementowac-omega-3.html# (dostęp: 30.11.22)

https://www.medonet.pl/zdrowie/diety,kwasy-tluszczowe-omega-3–zrodla–wlasciwosci–zapotrzebowanie–objawy-niedoboru,artykul,32057738.html#czym-sa-kwasy-tluszczowe-omega-3 (dostęp: 30.11.22)

https://primabiotic.pl/2022/04/27/kwasy-omega-3-dlaczego-warto-je-suplementowac/ (dostęp: 30.11.22)

https://uns.pl/pl/blog/post/czy-warto-suplementowac-omega-3 (dostęp: 30.11.22)