Dlaczego warto prowadzić ciążę prywatnie?

Kobieta prowadzi swoja ciąże u prywatnego lekarza

Ciąża to niesamowity okres w życiu każdej kobiety i jej partnera. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo przyszłej mamie, jak i dziecku, kluczowe jest pozostawanie pod kontrolą lekarza. Pojawia się jednak wątpliwość – prowadzić ciążę na NFZ czy w prywatnym gabinecie? Jakie są różnice? Odpowiadamy na te i inne pytania, a także przedstawiamy zalety, z których dowiesz się, dlaczego warto prowadzić ciążę prywatnie.

Prowadzenie ciąży na NFZ czy prywatnie?

Najczęściej podjęcie decyzji w tej kwestii determinują finanse. Prowadzenie ciąży prywatnie wiąże się bowiem z wydatkami, na które niekiedy kobiety nie mogą lub nie chcą sobie pozwolić. Aczkolwiek powodów, dla których znaczna część pań decyduje się płacić za opiekę w ciąży z własnej kieszeni jest sporo. O tym, dlaczego warto prowadzić ciążę prywatnie przeczytasz poniżej, a teraz przedstawimy spis badań i wizyt, jakie czekają przyszłe mamy, co może Ci pomóc w podjęciu decyzji i ustosunkowaniu się do tego, czy możesz pozwolić sobie na prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie. Pamiętaj jednak, że wizyt i badań może być mniej lub więcej – w zależności od indywidualnego przypadku, przebiegu ciąży czy Twojego stanu zdrowia, a ceny mogą być różne w zależności od tego, jakie prywatne centrum medyczne wybierzesz.

  • Konsultacje ginekologiczno-położnicze w trakcie ciąży – ok. 150-200 zł każda,
  • USG prenatalne – ok. 200 zł, a wykonuje się je w I, II i III trymestrze,
  • Badania laboratoryjne (m.in. krzywa cukrowa, morfologia, przeciwciała anty RH, TSH, badanie moczu, przeciwciała w kierunku toksoplazmozy) – koszt ok. 300 zł, ale konieczne może być rozszerzenie panelu badań czy powtórne wykonanie wyników,
  • KTG – ok. 50 zł – badanie wykonuje się regularnie już od 25. tygodnia ciąży, powtarzając je nawet co 2-3 dni, jeśli minął już termin porodu.

Dlaczego warto prowadzić ciążę prywatnie?

  • Pakiet badań oraz sposób prowadzenia ciąży określony jest w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, niemniej ustawodawca mówi o zalecanym, a nie obowiązkowym zakresie świadczeń. Zatem lekarz może, ale nie musi zlecić wskazane badania. Niekiedy więc ciężarne nie otrzymują od lekarza odpowiednich skierowań, a tym samym mogą i tak być zmuszone do wykonania ich odpłatnie na własną rękę.
  • Krótkie terminy oczekiwania – niestety, ale na NFZ niekiedy trudno się dostać (szczególnie, gdy zależy Ci na konkretnym lekarzu). Prywatne wizyty nierzadko bywają możliwe nawet z dnia na dzień (szczególnie w nagłych przypadkach).
  • Oszczędność czasu – w prywatnych centrach medycznych personel dokłada wszelkich starań, aby pacjenci przyjmowani byli punktualnie. Nie ma numerków ani zasady „jak kto przyjdzie”. Możesz więc zaplanować swój dzień i przyjść do gabinetu o wskazanej godzinie. Co więcej, zwykle większość badań możesz wykonać w jednym miejscu, zatem nie musisz zmieniać lokalizacji, aby wykonać np. badania laboratoryjne.
  • Jakość świadczonych usług – absolutnie nie jest to regułą, jednak zdarza się, że gabinety z podpisanymi kontraktami NFZ bywają starodawne i kiepsko wyposażone. Stary sprzęt może więc budzić obawy o przebieg badania i powodować obniżenie poczucia komfortu w trakcie wizyty.
  • Dostęp do specjalistów, którzy nie świadczą usług w oparciu o kontrakt NFZ – jeśli zależy Ci na konkretnym lekarzu (np. z poleceń bliskich), skorzystanie z wizyt w prywatnym centrum medycznym może być jedyną możliwością. Wielu ekspertów przyjmuje wyłącznie w prywatnych gabinetach.

Przedstawiliśmy najważniejsze informacje na temat tego, dlaczego warto prowadzić ciążę prywatnie. Polecamy przede wszystkim znaleźć dobrego specjalistę, np.: https://doktorginekolog.pl/service/opieka-w-ciazy/, który dysponuje nowoczesnym sprzętem, chętnie dzieli się wiedzą, rozwiewa wszelkie wątpliwości Pacjentek i wykazuje się empatią. Ma on bowiem być wsparciem w ciąży i sprawić, że ten okres będzie spokojny, stres ograniczony, a przyszła mama będzie czuć się otoczona właściwą opieką.