Infekcje pęcherza moczowego – przyczyny, leczenie

Młoda kobieta ma problemy z infekcją pęcherza moczowego

Infekcje pęcherza zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet bywają dosyć nieprzyjemne i dosyć często spędzają sen z powiek. Najczęściej pojawiającą się infekcją jest zapalenie pęcherza moczowego, które wymaga konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jakie są jednak przyczyny oraz objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć?

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza to obecnie najczęstsza postać zakażenia naszego układu moczowego. Co jednak wywołuje tę infekcję? Najczęściej chorobotwórcze patogeny, które dostają się do naszego pęcherza moczowego z cewki. Najczęściej na wspomnianą infekcję uskarżają się kobiety z uwagi na fakt, iż pomiędzy ujściem cewki moczowej a przedsionkiem pochwy i odbytu jest dosyć mała odległość, przez co bakterie mogą znacznie łatwiej dostawać się do pęcherza moczowego.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza moczowego?

Jak zostało wspomniane powyżej, umiejscowienie cewki moczowej w dosyć bliskiej odległości od pochwy i odbytu sprawia, że kobiety znacznie częściej zmagają się zapaleniem pęcherza moczowego niż mężczyźni. Niestety, ale w odbycie znajduje się bardzo duża ilość chorobotwórczych patogenów, które mogą dosyć łatwo dostać się do pęcherza moczowego np. w wyniku nieprawidłowej higieny okolic intymnych. Warto również wiedzieć o tym, że mocz to dla bakterii idealna pożywka, dlatego też, jeśli zbyt długo zalega w drogach moczowych, to zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych. Kolejną przyczyną pojawienia się wspomnianego schorzenia może być przeziębienie pęcherza. Najczęściej dochodzi do niego w sytuacji, gdy nie zakrywamy odpowiednio naszych nerek, gdy jest zimno lub gdy siedzimy na zimnej podłodze. Również noszenie nieodpowiedniej bielizny oraz obcisłych spodni zwiększa ryzyko namnażania się bakterii, o czym większość osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy. Wśród innych przyczyn pojawienia się infekcji można również wymienić stosowanie zapachowych wkładek higienicznych i podpasek, a także korzystanie z publicznych toalet, które są prawdziwym siedliskiem przeróżnych bakterii.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego w pierwszej kolejności możemy rozpoznać po pojawiających się, dosyć charakterystycznych objawach a jego potwierdzenie możliwe jest jedynie poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań. Wśród głównych objawów tej infekcji można wymienić w szczególności częste oddawanie moczu, parcie na mocz, a także ból oraz pieczenie w czasie oddawania moczu. Z czasem może pojawić się również gorączka, dreszcze, wymioty, a nawet krew w moczu co może wówczas świadczyć o poważnych powikłaniach. Z tego też względu zauważając pierwsze objawy zakażenia, należy czym prędzej udać się do lekarza, aby wdrożyć właściwe leczenie.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

W sytuacji, gdy objawy zapalenia nie są zbyt nasilone, warto z pewnością sięgnąć po leki na infekcję pęcherza, które dostępne są w aptekach bez recepty (ziołowe preparaty dostępne w formie tabletek lub suszu do zaparzania). Dosyć dobrze działają również preparaty zawierające w swoim składzie żurawinę, która blokuje proces namnażania się bakterii. Podobne efekty można uzyskać, stosując furaginę, która nie jest jednak wskazana dla kobiet będących w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Jeśli stosowanie powyższych leków nie przynosi żadnych rezultatów to wówczas należy udać się do lekarza, gdyż konieczne może się okazać leczenie antybiotykami.