Okulary przeciwsłoneczne – istotne wskazówki przed zakupem

czarne okularny przeciwsłonecze leżą na drewnianym stole

Bardzo często zdarza się, że kupując okulary przeciwsłoneczne, zwracamy tylko uwagę na ich wygląd. Chcemy, aby były modne, w ciekawym kolorze i dobrej cenie. Oczywiście to wszystko jest również istotne, natomiast są ważniejsze cechy, jakie powinny mieć okulary przeciwsłoneczne i poniżej spróbujemy podpowiedzieć, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania okularów przeciwsłonecznych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, aby okulary przeciwsłoneczne posiadały specjalne filtry ochronne, które zabezpieczą nasze oczy przed szkodliwymi promieniami UV. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą takie, które posiadają filtr UV400. Dlaczego filtry są takie ważne? Tutaj należy wyjaśnić pewną rzecz. Otóż ciemne szkła w okularach przeciwsłonecznych sprawiają, iż źrenice rozszerzają się, przez co więcej promieni przenika do wnętrza oka. Brak filtrów w tym momencie może doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych warstw narządu wzroku. Bardzo dużym udogodnieniem będzie również polaryzacja. Warto się zdecydować na okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją właśnie, ponieważ zdecydowanie zmieni ona komfort użytkowania. Teraz gdy mamy już wyjaśnione sprawy zdrowotne i już wiemy, że bez filtra w okularach przeciwsłonecznych ani rusz możemy przejść do względów estetycznych.

Czynniki estetyczne, decydujące o wyborze okularów

Dobór odpowiedniego dla nas rozmiaru okularów to podstawa komfortowego noszenia. Jeżeli zakupimy zbyt duże okulary, to będą się one zsuwać, z kolei zbyt małe okulary przeciwsłoneczne będą uciskać skronie, powodując ból i dyskomfort. W dalszej kolejności dobierajmy kształt okularów dopasowany do kształtu twarzy. Oczywiście nie jest to zasada, której należy się bezwzględnie trzymać, ponieważ zawsze powinniśmy kierować się własnym gustem. Nie mniej jednak zastosowanie się do niej z pewnością pomoże znaleźć najlepszy dla nas model, w którym będziemy wyglądać oszałamiająco. W skrócie opiszemy, jakie kształty pasują do jakiego kształtu twarzy:

  • Twarz owalna dobrze prezentuje się w każdym kształcie okularów.
  • Twarz kwadratowa najlepiej wyglądać będzie w „kocich” oprawach, okrągłych i owalnych.
  • Twarz okrągła to okulary o ostrych kształtach, czyli kwadratowe najlepiej z cienkimi oprawkami.
  • Twarz trójkątna do tego typu zalecane są kształty owalne i również raczej z cienkimi oprawkami.

Stosując się do tych kilku prostych wskazówek, z pewnością dobierzemy najlepsze okulary przeciwsłoneczne, które będą nam służyć przez wiele lat. Stawiajmy tylko na okulary przeciwsłoneczne ze sprawdzonych salonów optycznych, co da nam gwarancję dobrego zakupu.